آیا  مقام معظم رهبری از نامزد خاصی حمایت می کنند؟

تا انتخابات (3)

 

مقام معظم رهبری

شاید بعضی ها علاقه مند باشند که پاسخ به این سؤال "بله" باشد. یعنی بپذیرند مقام معظم رهبری به صورت واضح و قطعی از نامزدی خاص در انتخابات حمایت می کند. به نظر می رسد این "بعضی" ها به دو گروه تقسیم می شوند:

1- اپوزسیون خارج نشین و حامیان رسانه ای آن ها در عرصه بین الملل:

 هدف اصلی ضد انقلاب با طرح این ادعا این است که به علت نگاه ویژه رهبری بر یک نامزد خاص، مردم سالاری ایران نمایشی است  و در واقع  نتیجه انتخابات، از پیش تعیین شده است .بر پایه این تبلیغات مردم نقشی در تعیین سرنوشت خود ندارند و رهبر  با انتخاب خود، بر انتخاب دیگران ارجحیت دارد . این گروه ، با تحریف و تقطیع برخی جملات و بیانات رهبر  معظم انقلاب در مقطع زمانی گوناگون، می کوشند، این گونه تلقین کنند که ایشان به صورت ویژه از فرد و یا جناحی حمایت کرده اند و این مسأله در تباین با مردم سالاری حاکم بر ایران است.

2- حامیان نا آگاه برخی نامزدها:

 از سوی دیگر برخی حامیان برخی نامزدها، با تصور این که چنین انتسابی، به نفع نامزد مورد علاقه آن ها است، دست به تبلیغ و اشاعه چنین تصوراتی در سطح جامعه و عوام و حتی در سطح نخبگان و خواص می زنند. این مسأله اختصاص به دوره ای خاص ندارد و در اکثر ادوار انتخابات، رواج و شیوع دارد. این تقسیم بندی و تصویرسازی اگرچه ظاهراً می تواند آراء و اندیشه های بخش عظیمی از طبقات را به خود جلب نماید، اما در میان مدت، مخل امنیت ملی و باعث کاهش اعتماد عمومی و زمینه ساز تبلیغات بیگانگان می شود.

تلقین این موضوع که نگاه رهبری بر نامزدی خاص است، اگرچه اندیشه های بخش عظیمی از طبقات را به خود جلب نماید، اما در میان مدت مخل امنیت ملی و باعث کاهش اعتماد عمومی و زمینه ساز تبلیغات بیگانگان می شود.

موضع رهبری نسبت به انتخابات:

نکته اصلی آن است که این نگاه با فلسفه وجودی رهبری در نظام اسلامی منافات دارد.رهبری به عنوان پدر نظام، نقشی فراتر از احزاب، جریان ها و جناح ها دارد و در واقع تمام فرزندان خود را به یک چشم می نگرد. اگر چه  پدر، گاهی به مصلحتی فرزندی را می نوازد و  گاه فرزند دیگری را برای بازگشت به مسیر صواب ،با عتاب یا خطاب، مخاطب قرار می دهد، اما در واقع تمام آنها در اصل فرزندان انقلابند. معیار ارزیابی رهبری از افراد، نه جناح و گرایش آنها، بلکه اهتمام آنها به انجام وظایف و تحقق آرمانهای انقلاب است .

مقام معظم رهبری در حال رای دادن

واقعیت این جا است که جایگاه رهبری  منبعث از اندیشه رادمردی است که با صراحت فرمودند:میزان رای ملت است.

این مساله بر خلاف باور برخی دوستان و دشمنان در کلام و سیره عملی مقام معظم رهبری نیز متجلی است.یکی از اساسی ترین مباحث ایشان در این زمینه در سخنرانی ایشان در مشهد مقدس، در ابتدای سال جاری مطرح شد. این مباحث  از سوی رهبری معظم(دام ظله العالی) به یک باره مطرح نگردیده ،بلکه در سیره سیاسی ایشان نیز به و ضوح دیده می شود که بنا به نیاز به آن اشاره می شود. مهم ترین نکات سخنرانی انتخاباتی ایشان در مشهد عبارتست از:

1-تساوی رهبری با مردم در برابر قوانین :

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رهبری در برابر قوانین با سایر مردم مساوی است.طبق اصل 107 قانون اساسی "رهبر منتخب‏ خبرگان‏، ولایت‏ امر و همه‏ مسئولیت‏ های‏ ناشی‏ از آن‏ را بر عهده‏ خواهد داشت‏.  رهبر در برابر قوانین‏ با سایر افراد کشور مساوی‏ است" درک این نکته بسیار مهم است که رهبر نیز در جریان انتخابات دارای یک رای است و جز موارد ارشادی،که در آن ویژگی های نامزد اصلح بیان می شود،حق انتخابات به آحاد جمهور تفویض و در نهایت این انتخاب توسط رهبری تنفیذ می گردد.رهبر انقلاب اسلامی (دام ظله العالی) در حرم رضوی در این رابطه بیان فرمودند: 

درباره‏ى موضع رهبرى در مورد انتخابات، گمانه‏زنى و شایعه و اینها همیشه بوده و خواهد بود. بنده یک رأى دارم، آن را در صندوق مى‏اندازم.

 

2- بی طرفی مقام معظم رهبری در انتخابات:

جناح ها و گروههای سیاسی بسیاری علاقه مندند از جایگاه و نظر رهبری به نفع خود استفاده کنند.در برخی مواقع برخی

برنامه تنفیذ حکم ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد

اشخاص به نقل قول از رهبری در جلسات محرمانه از طرف منابع آگاه! به نفع نامزد خود مبادرت می ورزند. در برخی مواقع  بعضی می گویند رهبری نگفته ولی ما حدس می زنیم!در موارد جدیدتر سخنان مقام معظم رهبری در حمایت از دولت به نادرستی به عنوان حمایت انتخاباتی  حمل می شود.ایشان در این رابطه فرمودند:

بنده یک رأى دارم، آن را در صندوق مى‏اندازم. به یک نفرى رأى خواهم داد، به هیچ کس دیگر هم نخواهم گفت که به کى رأى بدهید، به کى رأى ندهید؛ این تشخیص خود مردم است. بنده گاهى از دولت حمایت میکنم، دفاع میکنم؛ بعضى سعى میکنند براى این کار، معناى نادرستى جعل و ابداع کنند.

3-حمایت رهبری از تمام دولتها:

نکته مهم دیگر، آن است که حمایت رهبر معظم از تمام دولتهای  بر سر کارآمده وجود داشته است.البته این به معنای عدم وجود نقد و تقدیس عملکرد دولتها نیست.بلکه حمایت از هر دولتی ،حمایت از نظام است.ایشان در رابطه با حمایت خود از دولت فعلی و دولتهای گذشته  این چنین فرمودند:

حمایت کردن از خدمتگزاران در کشور، وظیفه‏اى است که هم من دارم، هم همه دارند؛ این مربوط به اعلام موضع انتخاباتى نیست. بنده از هر حرکت خوبى، از هر اقدام خوبى، از هر پیشرفتى، از هر خدمتى به مردم، از هر دلجوئى‏اى از محرومین، از هر ایستادگى‏اى در مقابل ظلم و استکبار استقبال میکنم و از آن کسى که این کار را کرده است، تشکر و سپاسگزارى میکنم؛ هر دولتى باشد، هر شخصى باشد؛ این وظیفه‏ى من است.

 

این مساله دارای سابقه در سیره سیاسی رهبری است.ایشان درباره دولت هشتم نیز علی رغم برخی فاصله ها و مشکلات چنین بیان داشتند:

البته من وظیفه‏ام است که از شخص جناب آقای خاتمی به عنوان رئیس جمهور محترم و دولت به صورت کلّی دفاع کنم و شما بدانید که دفاع خواهم کرد. نه این‏که در مقابل دشمنان دفاع می‏کنم؛ حتّی در مقابل انتقادهای غیر صحیح دوستان - یعنی عناصر داخلی و عناصر مؤمن و عناصر خودی - دفاع می‏کنم

4-حمایت بیشتر رهبری از دولتهایی که بیشتر مورد تهاجم قرار می گیرند:

واقعیت این جاست که رهبری ،حفظ کیان نظام اسلامی را دارای بیشترین اولویت می دانند و حفظ این کیان به دست دولت می باشد.دولت مقتدر و با ابهت در عرصه داخلی و خارجی  می تواند به این مهم ، دست یابد.دولت نهم به ریاست جمهوری آقای دکتر احمدی نژاد،  به خاطر ویژگیهای خاص خود هم از جانب داخل و هم خارج مورد انتقاد و حمله قرار گرفت.به ویژه در عرصه خارجی، پرونده هسته ای و مساله هولوکاست، که البته همه آن مواضع بحق هم بود، زمینه زیادی را بر ای تبلیغ علیه دولت فراهم ساخت.لذا دفاع رهبری معظم  برای ثبات و استقرار دولت لازم و ضروری به نظر می رسد. هم چنین صرف نظر از بحث  میزان کارایی دولت نهم در تحقق شعارهای انقلاب ،نفس طرح و دفاع از این شعارها لازم و ضروری بود:

 من از دولتها همیشه دفاع میکنم؛ منتها اگر دولتى بیشتر مورد تهاجم قرار گرفت و احساس کردم حملات غیر منصفانه‏اى میشود، بیشتر دفاع میکنم. من طرفدار اِعمال انصافم؛ من میگویم باید منصف باشیم.

دولت نهم به خاطر ویژگیهای خاص خود هم از جانب داخل و هم خارج مورد انتقاد و حمله قرار گرفت.به ویژه در عرصه خارجی، پرونده هسته ای و مساله هولوکاست زمینه زیادی را بر ای تبلیغ علیه دولت فراهم ساخت.لذا دفاع رهبری برای ثبات و استقرار دولت لازم به نظر می رسد.

5-الزام دربرگزاری سالم و صحیح انتخابات توسط مسوولین:

نکته نهایی مورد نظر رهبری معظم (دام ظله العالی) ، نه الزام مردم و مسئولین برای تبلیغ گرایشی خاص، بلکه ایجاد فضایی متکثر، اخلاقی -دینی و آزاد، برای برگزاری انتخابات سالم و بدون شائبه است:

من به مسئولین انتخابات هم سفارش و تأکید میکنم؛ به طور حتم بایستى انتخابات را جورى برگزار کنند که پرشور باشد؛ دست همه‏ى نامزدها باز باشد؛ مردم آزادانه بتوانند انتخاب کنند و انتخابات، سالم و با امانت کامل ان‏شاءاللَّه انجام بگیرد و انجام خواهد گرفت.

نتیجه گیری:

با مطالعه و تعمق در سخنان و سیره سیاسی مقام معظم رهبری پاسخ به سوال طرح شده در ابتدای مقاله نه می باشد.با توجه به نظر صریح مقام معظم رهبری درباره بی طرفی در انتخابات و عدم حمایت پنهان و یا آشکار ایشان از هیچ نامزدی ،هر نقل سخن "له یا علیه" نامزدی منتسب به ایشان  در عمل خواسته یا ناخواسته باعث تشویش اذهان عمومی و زمینه ساز تبلیغات سوء می گردد و باید از آن اجتناب گردد. 

 

سید حسین زرهانی

گروه جامعه و سیاست


دسته ها :
جمعه هجدهم 2 1388
X